Żmudne poszukiwania polityczności w grach

Bartosz Imieło

Od kiedy interesuję się polityką i ustrojami społeczno-ekonomiczno-politycznymi poszukiwałem gry, która miałaby rozbudowany politycznie świat z różnymi opcjami. Jakby mogło się to wydawać proste, to od razu mówię, że nie jest.


Swoje poszukiwania zacząłem, wiadomo od wpisywania w Google fraz takich jak: gry z rozbudowanym politycznie światem, gry z politycznymi wyborami. Znalazłem kilka tytułów strategicznych, jednak to nie to, czego szukałem. Jako że nie miałem ochoty na strategie, to zacząłem szukać dalej. Po przekopaniu Google natknąłem się na kilka tytułów, które w pewnym stopniu dawały wolność wyboru i szerokość opcji, ale nie całkowitą i wszystkie walki odbywały się w sposób turowy, co mi osobiście nie przypadło do gustu.


Drugim, nieco bardziej efektywnym sposobem było pytanie znajomych i podanie im moich wymogów. Mój poczciwy znajomy polecił mi modyfikację do starego dobrego Fallout’a New Vegas. Zacząłem go ogrywać i rzeczywiście. O ile podstawowa gra była bardzo rozbudowana, tak modyfikacja New California zaspokoiła moje oczekiwania. Dużo wyborów i ich wpływ miał polityczne powiązania. Mogłem się utożsamić z jedną z frakcji i jeszcze głębiej przeżywać wydarzenia fabularne.

Modyfikacja New California


Niestety pozostał mi lekki niedosyt, bo znudziło mi się uniwersum Fallouta na jakiś czas i nie umiem znaleźć gry dla siebie. Dla mnie jest to straszny ból, bo zamiast ciekawej, politycznej fabuły muszę uczyć się rosyjskiego na czacie w CS-sie.

Z tego powodu proszę o pomoc Wasczytelników. Jeśli znacie takie gry, które mogłyby zaspokoić moje oczekiwania, to dajcie znać w komentarzu.

Tymczasem ja zostawiam was z listą gier, które posiadają wyżej wymienione elementy rozgrywki:

  • Seria Democracy – strategia, w której wcielamy się w prezydenta lub premiera fikcyjnego kraju
  • Mesmer – RPG, w którym naszym zadaniem jest obalenie buntu przeciw królowi
  • Seria Crusader Kings – strategie, w których kierujemy działaniami wybranego europejskiego rodu w epoce średniowiecza i na przestrzeni kilku pokoleń zdobywamy coraz większe wpływy.
artykuł fallout gra komputerowa Gry modyfikacje polityka retro rts startegia symulator
ABOUT AUTHOR

Bartosz Imieło

Miłośnik fantasy, który upodobał sobie gry strategiczne i FPSy. Pierwszą moją grą było Age of Empires II i nadal lubię wracać do tego tytułu, jako do początku mojej dziewięcioletniej podróży z grami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *