Recenzja Mount & Blade II Bannerlord

Bartosz Imieło

Mount & Blade II Bannerlord to gra akcji łącząca w sobie elementy .rpg i strategii, która jest w fazie wczesnego dostępu od 30 marca 2020 Została ona zapowiedziana już w 2012 przez Tale Worlds, jednak prace nad nią zaczęto dopiero 2019.

Rozgrywka w Bannerlordzie jest bardzo zbliżona do tej z poprzedniej edycji Mount & Blade’a, ale została wzbogacona o nowe mechaniki. Jedną z nich jest możliwość spłodzenia godnego potomka i kontynuowanie gry nim po śmierci ojca. Jest to dosyć nowatorskie rozwiązanie, które z pewnością dodaje świeżości serii. Wśród zmian jakie wprowadzono są przede wszystkim nowe formacje wojskowe, które jako dowódca możemy ustawiać w trakcie bitwy. Wiele nowości spotkamy na mapie, która nie wygląda jak mapa chociażby z Warbanda. Nowe frakcje, miasta, jedynie niektóre się zachowały z Calradii jaką znamy z poprzednich odsłon serii.

Wyżej wymieniony potomek

Muzyka w Bannerlordzie opiera się na tych samych motywach, które były w poprzedniej odsłonie, co mogło spowodować u wielu graczy liczących na epicki soundtrack w trakcie walki zawód. Owszem, nowe utwory również się znalazły, jednak większość to po prostu reworki starych motywów.

Wielkim plusem okazała się grafika, która wygląda bardzo realistycznie. Twarze lepiej dopracowane, zamki nie wyglądają jakby były przekopiowane z innego modelu, a roślinność w końcu ma jakieś kształty.

Do minusów można zaliczyć przede wszystkim zwiększenie poziomu trudności “ewolucji” żołnierzy. Aby wyewoluować kawalerzystę potrzebujemy koni, które nie są drogie, bo zarabia się szybko, ale trudno je znaleźć, gdyż nie każdy koń jest w danym mieście. Twórcy chcieli zapewne postawić na realizm, ale niestety kosztem zawodu wielu graczy i fanów serii. Ta sama rzecz tyczy się rozgrywki. Mimo wielu nowości gra jest nudna i tak naprawdę prawie taka sama jak poprzednie odsłony

Podsumowując, Bannerlord nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. To co się tak super zapowiadało skończyło się w moim przypadku tym, że czułem się jakbym grał w zremasterowaną wersję Warbanda, a nie zupełnie nową produkcję.

Akcja Bannerlord Mount & Blade II Mount&Blade RPG Tale Words
ABOUT AUTHOR

Bartosz Imieło

Miłośnik fantasy, który upodobał sobie gry strategiczne i FPSy. Pierwszą moją grą było Age of Empires II i nadal lubię wracać do tego tytułu, jako do początku mojej dziewięcioletniej podróży z grami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *