Niedoceniona karcianka – Legends of Runeterra

Bartosz Nemś

Dlaczego ta ukryta przed światem gra karciana jest taka dobra? Legends of Runeterra od Riot Games

Rynek darmowych gier karcianych jest dość stały, jeśli mowa o najpopularniejszych. Hearthstone, Gwint, MtG Arena. Wydana w kwietniu tego roku Legends of Runettera zdaję się niezwykle zapomniana w porównaniu do reszty konkurencji, i to mimo dość dużej kampanii reklamowej od Riot Games.

A przecież jest to produkcja naprawdę przyjemna i nastawiona przyjaźnie do nowego gracza. Porozmawiajmy o tym, dlaczego warto sprawdzić LoR.

League of Legends bez League of Legends?

League of Legends to gra z bardzo rozbudowanym światem. Na potrzeby gry typu Moba twórcy od wielu lat kreowali fantastyczne uniwersum, z opisanymi państwami, konfliktami, czy postaciami.

Do tej pory, żeby poznać bardziej to interesujące uniwersum, trzeba było grać w LoLa. I mimo że miliony osób ogrywają ten produkt codziennie, to nie każdy musi być zainteresowany akurat tym typem rozgrywki.

Ponadto, trzeba przyznać, że społeczność graczy potrafi być niezbyt otwarta na świeżych użytkowników. Można nawet powiedzieć, że toksyczna. I tutaj pojawia się LoR.

Legends of Runeterra to gra osadzona w uniwersum Ligi, czerpiąca całymi garściami ze świata przedstawionego, pozbawiona jednak małego elementu, który przeszkadzał wielu osobom: toksyczności.

To produkcja, która wprowadzi każdego gracza w ten ciekawy świat, wypełniony magią, steampunkiem, i wieloma innymi rzeczami. A zrobi to w bardzo sprawny sposób.

Doskonała Narracja

Wiele osób nie jest pewnych, czy gra karciana to coś dla nich. Takie osoby przyzwyczajone są do zupełnie innego sposobu na przedstawianie treści w grach, być może spróbowali kiedyś jakiejś gry z tej kategorii, ta jednak odrzuciła ich brakiem bardzo ważnego elementu: Narracji.

LoR jest wypełnione narracją aż po brzegi, zaczynając na całej masie animacji, na interakcjach pomiędzy kartami kończąc. Wszystko jest tu tak mocno angażujące, jak to tylko możliwe w grze karcianej.

Rakieta Jinx to nie przelewki

Można by wręcz powiedzieć, że Legends of Runeterra to najmniej karciana gra karciana. Deweloperzy z Riot Games postarali się, żeby każdy element gry urzekał w jakiś sposób gracza. Czy to żarcikami pomiędzy dwiema kartami, czy animacją przemiany czempiona.

Podstawy rozgrywki

Po odpaleniu gry czeka nas samouczek, w intuicyjny sposób wprowadzający w zasady rozgrywki. Każdy gracz zaczyna z dwudziestoma punktami życia, a celem jest doprowadzenie przeciwnika do zera, korzystając z many odnawiającej się w każdej turze.

Przy jej użyciu można przywołać sojuszników lub rzucać czary. Co rozróżnia LoR od innych karcianek tego typu, to sposób, w jaki rozgrywane są rundy.

Co turę, gracze zmieniają się rolami atakującego lub broniącego, co jest ukazane na ekranie przy użyciu tokenu ataku przy danym graczu. Następnie przeciwnicy korzystają ze swoich kart, jednak w Legends of Runeterra, w przeciwieństwie do innych karcianek, robią to naprzemiennie, dzięki czemu zawsze można zareagować na zagranie przeciwnika.

Animacje są świetnie wykonane

Istnieją co prawda karty, która można zagrać niemalże w każdym momencie, jednak nie wpływają one aż tak mocno na ciąg rozgrywki. Pamiętać należy, że atak naszymi sojusznikami jest uznawany za zagranie, blokuję on również zagrywanie standardowych kart przeciwnikowi, ten musi jedynie zdecydować którymi jednostkami chce się blokować.

 Po wykorzystaniu many lub spasowaniu przez obu graczy tura kończy się i role się odwracają.

Różnorodność kart i rozgrywki

Dzięki rozwiniętemu uniwersum, LoR ma w czym wybierać, jeśli chodzi o wymyślanie kart, które będą różnić się od reszty. I nie mówię tu tylko o postaciach z League of Legends, mimo że jest ich tu od groma.

Jedni kochają, drudzy nienawidzą..

Każdy region ze świata oparty jest na innym archetypie umiejętności, czy stylu gry. A że regionów jest dużo i są nieustannie dodawane do gry, to każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Obrazki skrywają wiele sekretów


W tym momencie Legends of Runeterra posiada kilka trybów rozgrywki, niektóre z nich znaleźć można tylko tutaj, na brak nudy na pewno nie można narzekać.

Zapraszamy do gry

Riot Games przygotowało odpowiedni system progresu, który wspiera nowych graczy, przyspieszając proces zdobywania kart. Co więcej, gracz może wybrać region, który mu się podoba, i skupić się na jego rozwoju.

Pozwala to na uniknięcie problemu silnego grindu, często występującego w innych grach karcianych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ żaden gracz nie powinien poczuć się odtrącony, jeśli nie rozpoczął przygody w dniu premiery.

Podsumowanie

Legends of Runeterra to produkcja, która w sprytny sposób może zarazić gracza miłością do karcianek. Wykonanie zachwyca, a model rozgrywki jest interesujący, i wyróżniający się na tle konkurencji.

W dodatku LoR nie wymaga setek godzin grania, aby zdobyć wymarzoną talię, wspiera graczy w rozwoju swojej kolekcji, zamiast wymuszać płatność w celu zdobycia resztek z poprzednich dodatków, jak to bywa u jego konkurencji.

Ostatnią rzeczą wartą uwagi jest fakt, że gra posiada w sobie mało losowości, dzięki czemu jest w pełni kompetetywną, ale nie frustrująca dla gracza. Nie pozostaje wam nic innego, jak na własną rękę zajrzeć do Runeterry
Gra Karciana Karcianka Legends of Runeterra LoR Riot Games RiotGames
ABOUT AUTHOR

Bartosz Nemś

Naczelny fan Obcego i Władcy Pierścieni, ceniący wszelkie dobre Sci-Fi i Fantasy. Nieokiełznany gracz League of Legends, RTS-ów, planszówek i gier RPG. Game Master w Alien RPG, D&D. Wszelkiej maści kinoman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *