Halloween w GamesCave, czyli co polecamy na straszne wieczory

Michał Serwicki

Październik i listopad to czas, gdy Halloween króluje nie tylko w galeriach handlowych i na domówkach. To czas licznych wyprzedaży i eventów w grach wideo. Więc jeśli jeszcze nie wiecie w co zagrać w Noc Duchów to zapraszamy was do zapoznania się z poniższą listą, którą wspólnie przygotowaliśmy żeby ułatwić wam podjęcie gzowych decyzji.

Przed małą dziewczynką ucieka – Marek

Taki widok to zwiastun ogromnych kłopotów

Nie jest to typowa seria gier mających na celu zachęcenie gracza do rozgrywki przy zapalonym świetle. Nieraz tytuł szybko podniesie nam tętno i rozszerzy źrenice. Prawdą jest, że F.E.A.R. jest bardziej ceniony za bycie trzymającym w napięciu shooter’em niż horrorem. Gracz nie wie, kiedy spodziewać się jakże znanych jumpscare’ow za które gra zyskała rozgłos, a twórcy sprytnie wplątali je w rozgrywkę. Najbardziej polecam jedynkę, jednakże dajmy szanse całej serii. Gry nie są za długie, a mogą umilić nam (lub wręcz przeciwnie) weekend.

W lesie stara się przetrwać – Bartek

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…

Ciemny las, brak wyjścia, ponura historia, a to wszystko okraszone absurdalną wręcz ilością klimatu i wspaniałą oprawą graficzną? Jeśli to zdanie wywołuje na twoim ciele dreszczyk ekscytacji, Darkwood jest zdecydowanie dla Ciebie.

Wydana w 2017 przez polskie Acid Wizard Studio, Darkwood to gra typu survival horror z widokiem z góry, w której gracz ma za zadanie wydostać się z lasu skrywającego wyjątkowo wiele tajemnic. Podstawowe zasady są proste: W dzień eksploruj mroczny świat dookoła, zbieraj zapasy oraz odkrywaj kolejne historie postaci napotkanych po drodze, w nocy barykaduj się w domku i broń przed istotami, które nie pałają do Ciebie miłością.

Mimo, że jest to gra typu horror, nie próbuje nas straszyć tanimi jumpscare’ami. Zamiast tego kreuje atmosferę tak gęstą, że można ją kroić nożem. Tajemnicą tego klimatu jest doskonała oprawa dźwiękowa, przyjemna, ale zarazem straszna grafika i niejednowymiarowa historia. Sama gra nie prowadzi gracza za rękę, jednak zgrabnie wyjaśnia zasady, a z czasem dochodzą dodatkowe możliwości w rozgrywce.

Zanurz się w Darkwood i pozwól by pochłonął Cię las!

Za ofiarami biega – Aleksandra

Czerw…Czarny Kapturek i wil…pracownik korpo

Dead by Daylight, to jedna z tych gier, obok których nie może przejść obojętnie żaden fan rozgrywki sieciowej. Wizja setek godzin spędzonych na ucieczce przed mordercami z najbardziej kultowych horrorów napędza myśl o kolejnej rundzie ogranej podczas Halloween.
Tytuł jest nadal rozwijany i cieszy się dość sporym gronem wielbicieli. Plusem jest to, że możesz i nie musisz grać z przyjaciółmi. Jeśli ich nie masz, to i tak dobrze (choć może warto to przemyśleć), bo pozostaje możliwość, żeby stanąć po drugiej stronie barykady i zostać nowym Freddym Krueger’em lub Łowczynią, której nucenie powoduje ciarki i szybsze bicie serca. Gra nie tylko na Halloween, chociaż tego dnia zyskuje na klimacie. Serdecznie polecam, szczególnie, że możecie ją teraz dorwać w niezłych promocjach.

Krew popija – Grzegorz

Wampiry z natury są cool

Moim typem na hallowenowy czas oraz coraz dłuższe wieczory jest Vampire: The Masquarade: Bloodlines od Troika Games. Cała ta jesienna aura sprawia, że wracam do tej jedynej w swoim rodzaju gry. Jak tu nie wracać do wspaniale napisanych i angażujących questów, barwnych postaci oraz fascynującego lore Świata Mroku. Co więcej, misja w The Ocean Hotel doczekała się specjalnej komendy pomijającej sekwencję, ponieważ wywoływał w graczach tak duże pokłady strachu. Muszę przyznać, ze przy pierwszym podejściu też się trochę wzdrygnąłem. Zachęcam do sprawdzenia tej perełki.

Nie pamięta w co gra – Michał

Kiedy już nie wiesz, czy masz wejść na górę, czy właśnie zszedłeś na dół

Uwielbiam czytać i oglądać horrory, ale nienawidzę grać w gry z tej kategorii. O ile książka czy film stanowi dla mnie doskonały relaks, a czasem wręcz i komedię, to gra jest tego zupełnym przeciwieństwem. W grze, to ja jestem w centrum akcji i czując realne oraz słysząc najmniejszy szmer z każdą chwilą wątpię w słuszność swoich decyzji. Tak też było z tytułem już dzisiaj legendarnym jakim jest Amnesia: Mroczny Obłęd. W tej grze zatraciłem się bez reszty i nie żałuję żadnego krzyku, czy chwilowych palpitacji serca jakie przeżyłem przemierzając zakątki zamku Brannenburg kierując biednym Danielem.

Tytuł od Frictional Games jest nie tylko starannie zaprojektowanym horrorem. To opowieść, którą pomimo ciągłego niepokoju i strachu wciąż chcemy odkrywać żeby dowiedzieć się jak nasza mroczna przygoda się zakończy. Mroczne, ale i dopracowane lokacje, światło, które daje i odbiera spokój, muzyka oraz niepokojące dźwięki, to elementy tworzące niepowtarzalny i niezwykły klimat, który warto poczuć.

A wy? W co gracie w Halloween oraz jesienne wieczory? Dajcie znać w komentarzach!

Miłego i…strasznego Halloween życzy redakcja GamesCave!

Amnesia The Dark Descent Darkwood Dead By Daylight FEAR Halloween steam
ABOUT AUTHOR

Michał Serwicki

Entuzjasta mainstreamu i dobrej klasyki. Największy fan Marvela i DC Comics. W chwilach wolnych od ekranu jako Mistrz Gry zabiera znajomych w niezwykłe przygody w światach Dungeons & Dragons i Call of Cthulhu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *