W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku – Alien: Isolation po 6 latach, w ramach darmowych gier od EpicGamesStore
Alien: Isolation to najlepsza produkcja z ostatnich lat osadzona w uniwersum Obcego. Należy się zastanowić nad tym stanem rzeczy, zwłaszcza że dzięki Epicowi mamy możliwość zdobycia tej gry zupełnie za darmo, od godziny 17:00 21 grudnia, do 17:00 22 grudnia.
Retro w nowej odsłonie
Alien: Isolation to gra hołd dla filmu „Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo” Ridleya Scotta. Creative Assembly z ogromną starannością oddało zarówno retro futuryzm, jak i klimat filmu, który niegdyś podbił cały świat, i zmienił sposób kręcenia horroru w kinie.
Jest to prawdziwa gratka dla fanów produkcji o Obcym, zwłaszcza tych pierwszych. Klimat oraz poczucie zaszczucia i zagrożenia to dokładnie to, co czuł każdy na sali kinowej, widząc po raz pierwszy ogromną kreaturę wyciągającą po widza swoje szpony.
Historia dzieję się 15 lat po wydarzeniach z filmowego odpowiednika. Amanda Ripley, córka Elen Ripley, głównej bohaterki hollywoodzkich produkcji, udaję się na stację kosmiczną Sevastopol, aby odkryć sekret zaginięcia swojej matki. Zaznaczyć też można, że praktycznie cała gra odbywa się właśnie na tej stacji.
Piękno stacji kosmicznej
Apropo Sevastopolu. Stworzona na potrzeby gry stacja kosmiczna, to jedna z najbardziej klimatycznych miejscówek w grach od dawna. Widać, że twórcy dbali o każdy szczegół, smaczki można znaleźć praktycznie wszędzie, a dźwięki stacji i urządzeń dookoła tylko zwiększają napięcie.
Spokojnie można ją porównać poziomem dbałości do statku USG Ishimura z Dead Space. Często można też znaleźć logi czy wiadomości mieszkańców stacji, które w przyjemny sposób rozbudowują świat dookoła.

Potwór z twoich koszmarów
Ash
I can’t lie to you about your chances, but you have my sympathies.
W tym momencie trzeba zaznaczyć coś ważnego. Ksenomorf w grze to idealne odwzorowanie kreatury z filmów. Jest sprytny, bezwzględny, ale przede wszystkim, przerażający. Wprowadza wieczne uczucie niepokoju, gracz przez większość czasu w grze czuje napięcie, którego ciężko się wyzbyć. I nie jest to spowodowane tylko aparycją potwora.
Twórcy zadbali o to, żeby gracze czuli wieczne zagrożenie, tworząc zaawansowaną sztuczną inteligencję dla Obcego. Oparta jest na tak zwanym narratorze, sztucznej inteligencji, która zna pozycje zarówno obcego, jak i gracza, oraz właściwym mózgu potwora.
Zadaniem pierwszego elementu jest nakierowywanie ksenomorfa na odpowiednie części stacji, jednak nigdy nie podaje on dokładnej pozycji gracza. To zadanie należy już do drugiego elementu, zbudowanego na tak zwanym drzewku behawioralnym. Mózg obcego korzysta z sensorów, takich jak oczy czy uszy bestii, aby jak najlepiej polować na gracza. Wszystkie te składowe powodują, że z Obcym naprawdę należy się liczyć, i jest to sprytny i przerażający przeciwnik.

Bez ryzyka nie ma zabawy
Alien: Isolation to gra typu survival horror, można się więc spodziewać, że w jakiś sposób spróbuję zmusić gracza do podejmowania ryzykownych decyzji. Możliwość zapisu gry jedynie na automatach znajdujących się w niektórych lokacjach to doskonały sposób, aby wywołać w użytkowniku silne poczucie zagrożenia, zwłaszcza że ksenomorf chodzi własnymi, nieprzygotowanymi ścieżkami, i ryzyko spotkania zawsze istnieje.
Bieganie z natury jest dużo mniej opłacalne od skradania, ponieważ obcy bez problemu usłyszy Amandę podczas sprintu, jeśli tylko jest w okolicy. Czasem jednak warto brać nogi za pas, niż siedzieć pod stolikiem z założonymi rękami. Alien: Isolation, to gra pełna ryzykownych decyzji, a śmierć w niej jest naprawdę szybka, jak i bezwzględna.

Problemy Kosmosu
Gry bez problemów to prawdziwa rzadkość, i tak omawiana produkcja posiada kilka kłopotów, o których warto wspomnieć. Pojawiające się w grze androidy, mimo początkowego strachu, potrafią być nużące po kolejnych spotkaniach. Walka z innymi ludźmi również nie należy do najciekawszych, aczkolwiek tutaj trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku ksenomorf może odwalić robotę za graczy.
W produkcji znajduję się również misja w oddziale medycznym, która może sfrustrować przy pierwszym spotkaniu, osobiście polecam przejść ją w miarę pewnie, być może oszczędzi to nerwów.
Podsumowanie
Alien: Isolation mimo 6 lat dalej zachwyca klimatem, retro futurystyczną oprawą graficzną, która zestarzała się jedynie w przerywnikach filmowych, oraz poczuciem zagrożenia. Stworzone na potrzeby tej gry AI obcego w dalszym ciągu jest wspaniałym przykładem dokładności w odwzorowaniu zachowań, a cała gra mimo niewielkich kłopotów jest wspaniałym hołdem dla dzieła Ridleya Scotta, jak również i gratką dla fanów uniwersum, czy też porządnej gry typu survival horror.
Co więcej, gra wpłynęła również w dużym stopniu na kolejne produkcje tego typu, między innymi Resident Evil 7, którego rozgrywka jest bardzo mocno wzorowana na naszym Obcym.
Szczerze polecam dodać tę produkcję do biblioteki na Epicu i wkroczyć na Sevastopol, aby na własnej skórze zaznać to, co bohaterowie filmów. Signing off!
kolega Piotrek
23 grudnia 2020 at 23:26Super artykuł, wypróbuje gierki:)